You are currently viewing W wieku 75 lat aż 50% światowej populacji doświadcza co najmniej jednego zaburzenia psychicznego.
Obraz autorstwa Freepik

W wieku 75 lat aż 50% światowej populacji doświadcza co najmniej jednego zaburzenia psychicznego.

Magdalena Siraga w Poradniku Zdrowie opisuje najnowsze wyniki badań.
Cały artykuł dostępny jest TU:

Zaburzenia psychiczne seniorów. Zatrważające dane

Profesor John McGrath z UQ’s Queensland Brain Institute, profesor Ronald Kessler z Harvard Medical School i specjaliści z 27 innych krajów wspólnie przeanalizowali dane dotyczące ponad 150 000 dorosłych z 29 krajów. Zakres informacji dotyczył lat od 2001 do 2022 roku. Jak informuje The University of Queensland, dane pochodzą z największej w historii skoordynowanej serii wywiadów bezpośrednich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wykonanych z inicjatywy World Mental Health Survey.

Wyniki są zatrważające. Okazuje się, że w wieku 75 lat aż 50% światowej populacji doświadcza co najmniej jednego zaburzenia psychicznego. Główny autor badań, profesor McGrath, wskazał, że najczęściej diagnozowano zaburzenia nastroju, ciężką depresję lub stany lękowe. 

Kolejnym odkryciem był fakt, że nie bez znaczenia jest również płeć. U kobiet w podeszłym wieku najczęściej obserwowano depresję, obezwładniający lęk, który zakłócał wykonywanie codziennych czynności czy stres pourazowy (PTSD). Natomiast wśród mężczyzn na prowadzenie wysuwa się nadużywanie alkoholu, tuż za nim depresja i specyficzny rodzaj fobii.

Cały artykuł dostępny jest TU: