You are currently viewing Naukowcy zbadali pracujących zdalnie: stres, zmęczenie, wydłużony czas pracy
Obraz autorstwa Freepik

Naukowcy zbadali pracujących zdalnie: stres, zmęczenie, wydłużony czas pracy

Fragment artykułu Małgorzaty Wojciechowskiej zamieszczony na portalu abc Zdrowie 19.09.2021 (całość dostępna TU)

Stres mocniej dotknął podwładnych niż przełożonych, odczuły go też bardziej kobiety niż mężczyźni. Ponad połowa ankietowanych miała poczucie, że pracuje więcej niż przed pandemią – wynika z badania Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu SWPS.

Jak wynika z analiz, na pracę zdalną po wybuchu pandemii przestawiło się blisko 90 proc. respondentów. Przed marcem 2020 r. w takim trybie regularnie pracował jedynie co 10. badany.

Dla 38 proc. badanych zmiana trybu pracy na zdalny nie stanowiła problemu. Niemal 45 proc. badanych podzieliło się odczuciem, że w okresie pandemii ich dzień pracy był wydłużony – czasami nawet do 10-12 godzin dziennie. Z kolei co druga osoba zauważyła, że pracuje znacznie więcej niż przed pandemią. 

Psycholog: Kobiety bardziej zestresowane realiami pracy zdalnej niż mężczyźni

„Przypuszczamy, że to na nie spadła większa część obowiązków domowych, a wyższy stres mógł wynikać z trudności łączenia pracy zdalnej ze sprawami rodzinnymi” – zauważa Zawadzka-Jabłonowska.

„Szeregowi pracownicy mieli wyższy poziom stresu niż osoby na stanowiskach kierowniczych. To lider kontroluje zasady pracy zdalnej, a nie podwładni, którzy stają przed koniecznością dostosowania się do nowych realiów i poradzeniem sobie z coraz to większą liczbą obowiązków domowych” – zaznacza psycholożka.

Autor: Małgorzata Wojciechowska

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/naukowcy-zbadali-pracujacych-zdalnie-wyniki-zaskakujace

Dodaj komentarz