You are currently viewing Wstyd

Wstyd

Wstyd to emocja, obok której nie da się przejść obojętnie, ponieważ odczucie wstydu to bolesne doświadczenie. Przypomina nam o naszych wadach, które jeśli nie oswojone i zintegrowane, mogą wpływać na obniżenie naszego poczucia własnej wartości. Czasem jednak wstyd przypomina tez o tym, ze zależymy od innych ludzi, ze konieczna dla nas jest ich akceptacja. Jak to się dzieje? W sytuacjach, gdy jesteśmy najbardziej krusi, wrażliwi, potrzebujemy akceptacji i bezpiecznego, wspierającego kontaktu, by wyregulować emocje. Odczucie wstydu jest przeciwieństwem tego doświadczenia. To moment, gdy czujemy się przytłoczeni swoimi uczuciami i zachowaniami, bo wydają nam się złe, niepotrzebne, wadliwe, żenujące, odrażające. 

Częste doświadczanie wstydu to grunt dla rozwoju perfekcjonizmu, prokrastynacji i trudności w relacjach interpersonalnych. 

Dobrze zatem jest zapraszać do naszego życia osoby, które wspierają i akceptują nas w różnych momentach, a zwłaszcza w chwilach, gdy jesteśmy wrażliwsi i przeżywamy intensywniej.

Jessica Jędrzejczyk – Psycholożka Centrum Psychoterapii PRO
Obraz autorstwa pressfoto na Freepik